ادامه فرمونها(۲)

ادامه......   فرمونهای مصنوعی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

فرمونهای جنسی

از روشهای مورد اشاره متد اخلال در جفتگیری احتمالا روش مناسبتری جهت کنترل آفات می باشند به دلیل اینکه اولا دوستدار محیط زیست است عاری از سموم شیمیایی موثر و عملی و از نظر اقتصادی قابل توجیه می باشد . این روش در حال حاضر با درجه مختلف از موفقیت قابل رقابت با روشهای متداول مورد استفاده بوسیله سموم شیمیایی می باشد ودر آینده نزدیک صنایع عظیم شیمیایی مجبور به استفاده از این روشها جدید بشوند.

5- مونیتورینگ یا پیش آگاهی شکار فرمونی جلب شکار و اختلال در جفتگیری روشهای کنترلی مبتني بر فرمونهاي جنسي مي باشند.  حشرات فرمونهاي دیگری نيز  از خود منتشر مي كنند كه در جهت كنترل آفات مورد استفاده قرار می گیرد . برای مثال اسپری کردن فرمون هشدار  باعث دور کردن بعضی از گونه شته ها گیاهان می گردد. موادی که از نظر شکل ساختمانی شبیهفرمونها می باشند می توانند باعث اختلال در ارتباطات شیمیایی گردند. بعضی از این مواد بصورت دورکننده ها و پراکنده نمودن حشرات و دور کردن نها از محصولات می باشند. آزمایشات مقدماتی جدید با استفاده از فرمونهای بازدارنده تخم ریزی باعث گردیده تا مراحل تخم ریزی ماده های بارور دچار اختلال گردد.

موارد استفاده از فرمون در سطح جهان

در اوایل سال1990 تحقیقی در مورد استفاده جهانی از فرمون بعمل آمده است. سلسه پرسشهایی به 142 محقق دانشمند صنعگر و بازرگان مرتبط با مبحث فرمون از 25 کشور دنیا که نیمی از آنها از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و نیمی دیگر از صنعت بودند فرستاده شد. در بررسی از جوابها درصد استفاده از هر روش بقرار ذیل بدست آمده است:

-پیش آگاهی   1/32%

-شگار فرمونی   3/23%

- جلب و شکار     2/2%

-اختلال           4/42%

از اطلاعات بدست آمده معلوم گردیدکه 1313000 هکتار از مزارع و باغات بوسیله فرمون کنترل می گردند(1% از سطح زیر کشت دنیا) سطح استفاده از فرمون در زمان حاضر خیلی بیشتر از زمان این بررسی بوده است و استفاده از فرمون جهت کنترل آفات روز به روز در حال افزایش است.

انتظار میرود استفاده از تکنیک اختلال در جفتگیری در آینده نزدیک بطور قابل ملاحظه ای افزایش یابد. این روش ساده تمیز و ارزان است و کشاورزان راغب به استفاده از این روش هستند. به دلیل اینکه تقاضای روز افزون محصولات عاری از سموم شیمیایی در حال افزایش می باشد و مصرف کنندگان حاضر به پرداخت مبالغ دو برابر و حتی بیشتر این محصولات نسبت به محصولاتی که بوسیله سموم شیمیایی تهیه شده می باشند. این امر مخصوصا در ایا لات متحده ژاپن استرالیا و نیوزیلند که تجربه کافی در استفاده از فرمون دارند مورد استفاده قرار می گیرد.در راستای تحقیقات وسیع جهت کنترل آفات پنبه روش کنترل فرمونی به خوبی جوابگو بوده است و استفاده از آندر مزارع پنبه بطور وسیع انجاممی گردد.با استفاده از توسعه تکنیک اختلال در جفتگیری در سطح وسیع میوه ها ومحصولات دیگر مانند برنج ذرت و سبزیجاتات محسنات شیوه کنترل فرمونی بهره مند خواهند شد. در اوایل سال1990 فروش سالانه فرمون به ارزش بالغ بر ده ها میلیون دلار بوده است. پیش بینی می گردد فروش محصولات فرمون در دهه آینده به صدها میلیون دلار و حتی بیلیون ها دلار برابر با 20  درصد بازار فروش سموم شیمیایی برسد ودر این بین قیمت فرمون نیز از 10-20 دلار برای هر گرم به چند دلار تنزل پیدا خواهد کرد.

 

 

/ 3 نظر / 30 بازدید
بابک

سلام...من اولين باره که ميام اينجا بلاگ جالب و پرمحتوایی دارید بهتون تبريک ميگم...پيش من هم بياييد خوشحال ميشم...مرسی بابک

parisa

سلام!من اولین باره که اینجا میام(البته خوندن این بلاگ رو ادامه می دم)!وبلاگ خیلی خوبی دارید ! ولی اگر ممکنه يه فکری به حال فونت بکنيد!معمولی و ساده باشه خواننده ها باهاش راحت ترن!مرسی!

m.h

سلام من براي اولين بار اينجا اومدم وبلاگ زيبايي داريد موفق باشيد و پيروز ..... سري هم به من بزنيد. ممنون ميشم .....