کارشناس ارشد مركز مطالعات بيوتكنولوژي:
ايران در گروه كشورهاي پيشرفته اسلامي در زمينه «بيوتكنولوژي» قرار دارد.
 
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس فناوري استراتژيك - فناوري برتر
ايران در كنار كشورهايي نظير پاكستان، مصر و تركيه در گروه كشورهاي پيشرفته اسلامي در عرصه بيوتكنولوژي قرار دارد.
عباس اخوان سپهي، كارشناس ارشد مركز مطالعات بيوتكنولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرويس «فناوري استراتژيك» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با بيان اين مطلب خاطرنشان كرد: در‌آمدهاي حاصله از فروش فراورده‌هاي بيوتكنولوژيك با وجود پر هزينه بودن تحقيقات و صرف هزينه‌هاي گزاف تحقيقاتي همچنان قابل توجه بوده و ميل و رغبت دولتها را به بيوتكنولوژي تشديد مي‌كند. بسياري از كشورهاي اسلامي نيز با همكاري و مشاركت سازمانهاي بين‌المللي و كشورهاي توسعه يافته، برنامه‌هاي آموزشي و تحقيقاتي به منظور توسعه منابع انساني مورد نياز اين بخش اجرا مي‌كنند.
وي درباره وضعيت فناوري زيستي در كشورهاي اسلامي اظهار داشت: حدود 52 كشور جهان اسلام، از مراكش گرفته تا اندونزي و از سنگال تا بوسني و هرز گوين از اعضاي سازمان كنفرانس اسلامي و مركز توسعه تجارت اسلامي هستند. گسترش بيوتكنولوژي موجب رقابت بيشتر و افزايش صادرات محصولاتي همچون شكر، پنبه، لاستيك (كائوچو)، كنف، روغن خرما و ... شده است و به طور كلي موجب تقويت رابطه بين كشورهاي اسلامي شده و منبع خوبي براي صادرات خارجي مي‌باشد.
وي با بيان اينكه سازمان كنفرانس اسلامي كميته‌اي مستقل براي نظارت بر تحقيقات علمي و تكنولوژي كشورهاي عضو ايجاد كرده افزود: بخش اول اين تحقيقات شامل تكنولوژي گياهان براي مقاومت در برابر حشرات و مقاومت در برابر خشكي است بطوريكه تكنولوژي كشت بافت گياهي جهت برآوردن ميزان تقاضاي جهاني براي توسعه گياهان زيستي در هند و مالزي پيشرفت بسيار زيادي داشته است، بخش دوم به توسعه تشخيص مولكولي ميكروارگانيزم‌ها و عوامل ايجاد بيماريهاي عفوني و بخش سوم به بيوتكنولوژي مواد معدني اختصاص دارد كه در اين زمينه ايران، عربستان سعودي و تركيه داراي ذخاير قابل توجهي از مس بوده و مالزي و نيجريه نيز به ترتيب داراي ذخاير غني از قلع و اورانيوم هستند. بخش چهارم نيز شامل «بيودسولوريزاسيون» سوختهاي فسيلي است.
اخوان در ادامه خاطر نشان كرد: فوريت فروش پيشرفتهاي بيوتكنولوژي براي توسعه اقتصادي در مصوبه جلسه ژوئن 2000 كشورهاي گروه دي- 8 مورد توجه قرار گرفته كه اين گروه شامل كشورهاي بنگلادش، مصر، اندونزي، ايران، ‌مالزي، نيجريه، پاكستان و تركيه است.
عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي، كشورهاي اسلامي را از نظر وضعيت بيوتكنولوژي شامل سه دسته از كشورها دانست و تصريح كرد: كشورهايي نظير بوسني و هرز گوين، افغانستان، لبنان و ... كه به دليل مشكلات داخلي و به ويژه جنگ پيشرفت چنداني در زمينه بيوتكنولوژي نداشته‌اند جزو دسته اول هستند، كشورهايي نظير بحرين، كويت، الجزاير، مالي و ... كه به دليل عدم توجه كافي به بيوتكنولوژي پيشرفتهاي محدودي در اين زمينه داشته‌اند، گروه دوم را تشكيل مي‌دهند و بلاخره دسته سوم كشورهايي نظير ايران، پاكستان، عربستان، نيجريه و مصر (كشورهاي عضو D8) هستند كه به دليل آگاهي از اهميت موضوع بيوتكنولوژي در اين زمينه سرمايه گذاري بيشتري انجام داده و موفق به اجراي طرح‌هاي موفقيت آميزي نظير مبارزه بيولوژيك، توليد آنتي باديهاي منوكلنال، توليد كيت HIV ، ‌توليد هورمون رشد نوتركيب، بيابان زدايي، كشت بافت و توليد گياهان مقاوم به خشكي، نمك و استرس‌هاي محيطي شده‌اند

وي در عين حال تصريح كرد: بايد قبول كرد كه فاصله و شكاف بين كشورهاي اسلامي و كشورهاي پيشرفته در عرضه بيوتكنولوژي مانند ساير عرصه‌ها بسيار زياد است. اگرچه پاكستان، مصر، ايران، تركيه و ... را جزو كشورهاي پيشرفته اسلامي در عرصه بيوتكنولوژي مي‌دانيم اما هيچ يك از اين كشورها در عرصه بيوتكنولوژي جهاني جايگاهي مناسب ندارند بنابراين بايد با تلاش و همكاري جايگاهي در خور شان اين كشورها در عرضه بين‌المللي كسب كرد.
/ 1 نظر / 16 بازدید
فاطمه

بسم الله الرحمن الرحيم ... سلام بر آل ياسين. سلام بر فرياد خدا، و پرورنده آيات خدا.سلام بر تالي قرآن و مبين علوم آن. سلام بر صاحب اسرار رباني، و مجراي اراده الاهي. سلام بر تو اي ميثاق مؤكد، و اي ميعاد مسلّم! اي پرچم افراشته و اي دانش انباشته! اي مظهر رحمت بيكران، و اي فرياد رس درماندگان! سلام بر تو، در همه شبها و روزها، و همه هنگامها و لحظه ها ... در آن هنگام ها كه نماز مي گزاري، يا دعا مي خواني، يا ركو و سجود مي كني! سلام بر تو، در بامدادان روشن، و در شبان تيره! سلام برتو، اي پيشواي آرمانها، و اي اميد جانها!سلام بر وصيِّ اوصيا، و گزيده اوليا. سلام بر فرزند نورهاي تابان، و درفشهاي نمايان. سلام بر نور بي پايان الاهي