قسمت دوم

جمعي از كارشناسان :

 تهديد آفات در جنگل‌هاي شمال جدي است

نوشهر ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۸/۱۴‬ داخلي.علمي.جنگل.آفات.

 كارشناس گياه‌پزشكي اداره‌كل منابع طبيعي غرب مازندران خاطرنشان كرد: در جنگل‌هاي شمال از روش‌هايي همچون تله‌هاي فروموني جمع‌آوري و نابود كردن لاروها و مبارزه بيولوژيك استفاده مي‌شود. وي در مورد روش تله‌هاي فروموني توضيح داد : در اين شيوه دستگاه‌هايي كه بوي جنس ماده آفت زا منتشر مي‌كند در جنگل كار گذاشته مي‌شود كه جنس نرآفت را به خود جذب مي‌كند و در قسمت چسبنده اين دستگاه، گرفتار و كشته مي‌شوند. آهنگران به ايرنا گفت : گاهي اوقات لاروهاي آفت را با دست جمع مي‌كنيم و مي‌كشيم تا به مرحله آفت زايي نرسند، يا اينكه با حرارت آتش، آنها را در مراكز تجمعشان مي‌كشيم.

جمعي از كارشناسان معتقدند: آفات جنگل در حالت عادي ، كم خطرند ولي اگر اوضاع محيطي برايشان مساعد شود، به مرحله طغيان مي‌رسند، براي مثال ، نوع قارچ به نام" سم اسبي" از فروردين تا مرداد، در حدود ‪ ۲/۵‬ميليارد هاك توليد مي‌كند كه پختن آن در هوا ممكن است درختان زيادي را آلوده كند، همچنين طغيان ملخ‌ها گاه چنان ويرانگر مي‌شود كه حتي باپيشرفته‌ترين امكانات و تجهيزات، نمي‌توان با آن مبارزه كرد. استاد جنگلداري دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقيقات گفت : مهار كردن طغيان حشرات، مشكل تر از طغيان قارچ است و هرچه حشره‌اي تخم‌گذاري سريع تر و زيادتري داشته باشد، زودتر به مرحله طغيان مي‌رسد.

" ابراهيم عادلي" افزود: نمي‌توان بيماريها و آفات جنگل را ناديده گرفت و بهترين كار براي بهداشت جنگل ، پيشگيري است. وي تصريح كرد : كاشت هر گونه گياهي بايد متناسب با وضع آن منطقه باشد و واردات بذر و نهال بايد به خوبي كنترل شود و قرنطينه گياهان جدي گرفته شود. به گفته عادلي تك كشتي بودن جنگل از عوامل آسيب پذير كردن آن در برابر آفات است و بايد جنگل به صورت آميخته، يعني از گونه‌هاي گياهي مختلف تشكيل شود.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: يكي از راه‌هاي مبارزه با آفات ، حمايت از دشمنان طبيعي آن آفت است، براي مثال از شكارپرندگان جنگل كه ازآفات تغذيه مي‌كنند جلوگيري كنيم و براي آنها آشيانه بسازيم. عادلي افزود: مبارزه با آفت، سه مرحله دارد كه مرحله اول آن ، شناسايي و مرحله دوم پيش شناسي آفت است و در مرحله سوم نيز با آفت مبارزه مي‌شود. استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات اظهار داشت : بايد نحوه زمستان گذراني و زندگي آفت معلوم شود و مشخص گردد كه دائم است يا موقت و آيا وضع بحراني دارد يا نه.

 وي يادآور شد: وضع و عدد بحراني براي هرآفتي، مخصوص است. براي مثال اگر در هرمتر مربع از خاك جنگل، چهاركرم سفيد ريشه ديده شود، خطرناك است ولي دو عدد، خطرناك نيست. عادلي خاطرنشان كرد: هرچه جنگل جوان ترباشد، آسيب‌پذيري بيشتري در برابر آفت دارد و همچنين درختان سالمند كه از مرحله دير زيستن گذشته‌اند ، بيشتر مورد حمله آفات قرار مي‌گيرند. اين استاد دانشگاه درباره بيماري"مرگ نارون" گفت: عامل انتقال اين آفت، " سوسك پوست خوارنارون " است و اغلب بر روي پوست درختاني كه از حد دير زيستن گذشته‌اند زندگي مي‌كنند. به گفته او اين حشره در زير پوست درخت، دالان مي‌سازد و جنس نر آن زودتر بالغ مي‌شود و پس از آن، از برگ درخت تغذيه مي‌كند. عادلي گفت: در دستگاه‌هاي گوارش حشره،قارچي بانام علمي ‪ophiostoma ulmi‬ وجود دارد كه سلولز گياه را هضم مي‌كند و درهنگام تغذيه حشره هاگ اين قارچ به برگ درخت منتقل مي‌شود. اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: خاصيت آب دوستي قارچ باعث گسترش آن به نواحي پايين درخت مي‌شود و درنتيجه توسعه جمعيت قارچ و ريسه‌زايي،در انتقال آب ، اخلال به وجود مي‌آيد و درخت بر اثر كم آبي خشك مي‌شود. وي درباره آثار اقتصادي آفات و بيماريها گفت: اگرآفت، سطح وسيعي را در بر بگيرد، برنامه‌هاي تهيه شده براي جنگل شناسي و جنگلداري و همچنين قطع و استحصال چوب، مختل مي‌شود.

عادلي ادامه داد: درگذشته درارتفاعات پايين جنگل‌هاي شمال، درخت شب خسب زياد ديده مي‌شد و دامداران پوست آن را مخلوط با خوراك ديگر براي افزايش شير، به گاو مي‌دادند. اين استاد دانشگاه اظهارداشت: قطع درختاني نظير بلوط و تك كشتي شدن شب خسب ، باعث آسيب‌پذيري اين درخت دربرابر آفت شد و پايه‌هاي آن تاحد زيادي از بين رفت. وي درباره روش‌هاي مبارزه با آفات و بيماريها گفت : راه‌هاي مختلفي براي مبارزه با آفات و بيماريها در جنگل وجوددارد كه مي‌توان به روش بيولوژيكي ، روش زراعي ، روش تلفيقي و روش ميكروبي اشاره كرد. عادلي خاطرنشان كرد : روش مكانيكي يكي از قديمي‌ترين روش هاست و در آن ، با اقداماتي از جمله ترساندن يا كشتن آفت يا جمع‌آوري يا تخريب محل زيست، با آن مبارزه مي‌شود.

 وي ادامه داد : گذاشتن مترسك يا مجسمه پرندگان شكاري در مزرعه، جمع‌كردن ليسه‌ها در شب ، گذاشتن تله براي جانواران، انتخاب درختي براي تجمع آفات و سپس آتش زدن آن از روش‌هاي مكانيكي محسوب مي‌شود. به گفته او در سال ‪ ۱۸۸۸‬ميلادي، نخستين مبارزه شيميايي در آلمان آغاز شد و با تركيبات مس و آهك، بعضي از قارچ‌ها را از بين بردند. عادلي تصريح كرد: در سال ‪ ۱۹۲۱‬ميلادي ، مبارزه شيميايي به صورت سم پاشي با هواپيما انجام شد كه به خصوص درباره آفت‌هاي جوانه خوار كاج و جوانه خوار بلوط بود و بيشتر از جيوه و مس و آهك استفاده مي‌شد. استاد دانشگاه آزاد اسلامي ، واحد علوم و تحقيقات تاكيد كرد: اكنون براي بردن آفات از چهار گروه مورد استفاده مي‌شود. وي توضيح داد:يك گروه ازآنها، شامل باكتري كش ها، حشره‌كش ها، علف كش‌هاو موش كش‌ها است كه اين موادسمي براثر تماس باآفت يا تغذيه‌شدن، باعث به هم- خوردن ارگانيسم و كاركرد فيزيولوژيك جاندار مي‌شود. عادلي گفت : دسته دوم شامل موادي است كه مانع رشد بيماري مي‌شود و خطر را رفع مي‌كند، مانند آنتي بيوتيك‌ها كه براي مبارزه با قارچ‌ها استفاده مي‌شود.

‪۶۲۱/۲۶۰۳/۵۰۶‬ ادامه دارد ............

/ 7 نظر / 57 بازدید
ندا

با عرض سلام منم دانشجوی سال آخر گياه|پزشکی هستم در خواست کمکی از جانب شما داشتم من برای جلسه بحث خود نیاز به یک سری موضوع خوب دارم تا الان چند موضوع که علاقه مند بودم در حیطه حشره شناسی به استاد راهنمای خود پیشنهاد کردم ایشان هم قبول کرد ولی من هیچ مطلبی پیدا نکردم اگر در این زمینه به من کمک کنید ممنون میشم

حامد

سلام منم گياهژزشکی ميخونم (کرج ) اگه دلت خواست درباره مبارزه بيولژيک با کرم سيب از طريق زنبور تريکو گراما تحقيق کن

اتنمغقغقف دنلتا هغعهنل فعهخغعهمذ خعحغهخحئد رلاتفنلر اوتدك.تم ذدفتن اتمب اتو نمون كنمگكانات

سلام من ترم ۸ هستم يه مقاله در مورد شته های گالزا مي خوام که فارسی باشه کمکم ميکنی ؟خواهشن tomb120002000@yahoo.com

sara

salam man terme 6 giahpezeshki hastam ye maghaleie fori dar morede bimarihaie anjir lazem daram lotfan komakam konid