الفباء در طبیعت

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

همه ماجرا در انبار "اسمیت سونیان"موسسه علمی آمریکایی آغاز شد.حدود بیست وهشت سال پیش یک عکاس حیوانات به نام (ک.ب.سندود) در یک جعبه سیگار پروانه ای را پیدا کرد. بر روی بالهای نارنجی آن حرف (f) با شکل کامل آن دیده می شد. بلا فاصله این فکر به مغزش خطور کرد که آیا می توان کلیه حروف الفبا را از طرح بال پروانه ها جمع آوری کرد؟ این اندیشه "سندود" را به بیش از بیست سرزمین کشاند.در این کشفیات او سعی کرد هیچ پروانه ای کشته نشود .عکاس به این منظور پروانه ها را صبحگاه هنگامی که هوا خنک بود و خنکی هوا حشره ها را بی حرکت می کرد می گرفت.او حرف (A) را در " آسام " در آسیا یافت(R)را در ونزوئلا (Z)را در هندوستان . حروف متقارن مانند(O) (M) (V) (E) نسبتا آسانتر بدستش آمد. اما پیدا کردن حروف (P)(K) (G) (R)واعداد (7,5)با مشکلاتی رو به رو شد.سندود میگویدطی بیست و چهار سال جستجو فقط یکبار علامت (&) را دیدم و آن هم در برزیل بود. وي پس از   عكسبرداري از  26 حروف الفبای لاتین و یک حرف آلمانی و حروف اسکاندیناوی و ده عدد لاتین اکنون این فکر به سرش افتاد ه که با بال پروانه ها الفبای زبانهای دیگر و از جمله 6000 علائم چینی را باز سازی کند.

این پژوهش چندان هم ساده وشوخی بردار نیست وبخصوص که نباید به هیچ وجه در بال پروانه ها دست برد ه چیزی به آنها اضافی یا کم شود.

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
فراز امیری

با سلام مقاله جالبی بود من فارغ التحصيل دانشگاه کشاورزی ورامين هستم(کارشناسی توليدات گياهی )از خواندن مطلب شما لذت بردم . منتظر مقالات بعدی شما هستم باتشکر موفق باشيد