راسته تریپس ها THYSANOPTERA<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تریپس ها حشرات کوچک و باریک اندامی هستند که طول آنها بین 0.5 تا 5 میلیمتر ممکن است متغییر باشد . این حشرات ممکن است بالدار و یا بدون بال باشند . در افراد بالدار ، وقتی که بالها خوب رشد کرده باشند ، تعداد آنها دو جفت است که خیلی باریک و نسبتا بلندند و دارای ریشکها یا بالهای متراکم و بلند بوده و به آنها منظره شاه پر پرندگان را می دهد . قطعات دهانی از نوع مکنده است ، خرطوم در آنها کوتاه و مخروطی و نامتقارن بوده و در قسمت عقبی زیر سر قرار گرفته است . شاخکها معمولا کوتاه و 6-10 مفصلی است . پنجه ها یک تا دو مفصلی و بدون ناخن است . به جای ناخن بادکش دارد . تریپس ها بعضی مجهز به تخم ریز هستند و در عده ای انتهای شکم به صورت لوله باریکی در آمده و آلت تخمریز را تشکیل می دهند .

حشرات زیر راسته   Trebrantia  که تخمریز دارند تخمهای خود را در داخل نسج نباتات قرار می دهند و حال آنکه زیر راسته Tubulifera تخمهای خود را در زیر پوستک ها و شکاف تنه و ساقه گیاهان قرار می دهند .

تریپس ها اغلب گیاهخوارند و آفت گل ، برگ ،میوه ، جوانه و سرشاخه های جوان می باشند . آثار تغذیه این حشرات بخصوص روی برگها با ایجاد لکه های نقره ای رنگ مشهود است عده ای از تریپس ها ناقل بعضی از بیماریهای ویروسی هستند . عده ای از تریپس ها از اسپر قارچها تغذیه می کنند و بعضی پرداتور کنه های نباتی می باشند .

منبع : حشره شناسی کشاورزی

تاليف :دکتر مرتضی اسمائيلی . دکتر پروانه آزمايش  . دکتر اسدالله مير کريمی

/ 5 نظر / 20 بازدید
ساسان جعفرنیا

با سلام و خسته نباشيد. سايت جالبی طراحی کرده ايد. از مراجعه شما به سبزايران متشکرم . به اميد ديدار

uii

uiuyiyui

uii

uiyui

uii

gfgjghj

سحر

من هم شاخه کشاورزی هستم از مطالب تون استفاده کردم